Hediyelik Esya
FİYAT
Daha Fazlası İçin Tıklayınız

 

Birbirinden Şık Buhurdanlıklar

 

Sizlere sunduğumuz birbirinden farklı ve güzel buhurdanlık çeşitleri ile ister kendinize isterseniz bir sevdiğinize hediye olarak alabilir, ortamın havasını değiştirebilirsiniz. Yaydığı güzel kokunun yanı sıra göze hitap etmesi ile de görsel güzellik sağlamakta ve kişiye huzur vermektedir. Buhurdanlık tarihten günümüze kadar gelmeyi başarmış nadir parçalardan biridir. Sizlerde bu eşsiz güzellikten yararlanmak istiyorsanız buhurdanlık alabilir ve bu muhteşem deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Buhurdanlık Nedir

 

Buhurdanlıklar, eski çağlardan bu yana daha çok evlerimizde kullanılan bir çeşit tütsü kabıdır. Selçuklu ve Osmanlı zamanında, pek çok odun kokuları içlerine doldurularak yakılan ve dumanı ile bulunduğunuz ortama güzel bir koku veren buhurdanlıklar, Anadolu'dan, Balkanlara, Kafkaslardan Orta Asya'ya kadar hala birçok evde kullanılmaktadır.


Osmanlı döneminde bir ev eşyası olan buhurdanlıklar, yapım aşamasında iken daha çok hammadde olarak bakır kullanılır ve üstüne yapılan keski ile birçok modeller kullanılarak güzelliğine güzellik katılırdı. Çağımızda, evlerimizde kullandığımız birçok koku makinelerinin babası olarak bilinen buhurdanlık ürünümüzü ister bir ev eşyası olarak isterseniz de sevdiklerinize muhteşem bir hediye olarak alabilir bulunduğunuz ortama bambaşka bir hava katabilirsiniz.

Tütsü manasına da geldiğini söyleyebileceğimiz buhurdanlıklar,daha çok evlerde güzel bir kokunun dolaşmasını isteyenlerin tercihi, gayet büyük bir mutlulukla kullanacağınız ürünlerin başında gelir. Buhurdanlıklar, Hindistan’dan ithal edilebileceği gibi internetten de çok kolay bir şekilde alışveriş sitelerinden de erişilebilir ürünlerdir. Yalnızca güzel bir koku vermesi amacıyla değil, aynı zamanda göze güzel gözüktüğünden, dekoratif olarak da kullanabilirsiniz.

Buda heykelinden farklı olarak, ögelere kadar birçok değişik biçimlerde bulabileceğiniz bu ürünler ile genelde, alçı ve lüle taşından üretilir. Dayanıklı ve kırılmaz yapısı sebebiyle internetten de rahat bir şekilde buhurdanlık alabilirsiniz.

Buhurdanlık Nasıl Kullanılır?

Sizler de bulunduğunuz ortamın güzel kokması için kendiniz için ya da sevdikleriniz için bir buhurdanlık alabilirsiniz fakat buhurdanlığın nasıl kullanıldığını bilmeniz gerekmektedir. Buhurdanlık kullanımıiçin herhangi bir aktarlardan, kendi keyfinize göre seçtiğiniz yağlardan alıp kullanmalısınız. Daha sonra bu yağları buhurdanlığınızın üst tarafında var olan boş bölüme eklemelisiniz. Fakat ilk olarak bu bölüme az su ile doldurmalı ve daha sonrasında da almış olduğunuz yağdan yalnızca birkaç damla damlatmalısınız. Aşağı kısımda yer alan bölüme de mum ekleyip yaktıktan sonra içerideki su her daim sıcak olacak ve güzel kokuyu bulunduğunuz ortama yayacaktır.

Özellikle sigara kokusu gibi ağır kokulardan kurtulmak istiyorsanız, buhurdanlık tam size göre ve doğal bir yöntem olacaktır. Ve buhurdanlığın çıkardığı koku sizi ve çevrenizi rahatsız etmeyecek ve tüm gün boyunca çıkmakta olan buharın da etkisiyle bulunduğunuz ortamda her tarafa beğendiğiniz koku yayılacaktır. Bu sebeple daha egzotik kokular seçebilir ya da beğeninize göre dilediğinizi alabilirsiniz.

Birçoğumuzun bilmediği ya da daha karşılaşmadığı buhurdanlık, tütsü yakmamıza yarayan ve tütsülerin üzerine koyulan bir aksesuardır. Tütsüler bulunduğunuz ortamın kokusunu ve havasını anında değiştirirler. Ek olarak bir de güzel bir şekilde sunmak için buhurdanlığa gereksinim vardır. Bu sebeple buhurdanlık çeşitlerimiz gayet zevkli ve şıktır. Sadelikten taraf olanlar için de her tarzda hazırlayıp sizlere sunduğumuz buhurdanlık çeşitlerimiz de var. Sevdiklerine hediyelik eşya almak isteyenler için birbirinden farklı ve muhteşem güzellikte bulunan buhurdanlık çeşitlerimize mutlaka bakmalısınız.

Her biri birbirinden farklı kokulara sahip olan tütsüleri, mevcut ortamda yakmak istiyorsanız muhakkak buhurdanlık kullanmanızı öneririz. Buhurdanlık alırken öncelikle alacağınız buhurdanlığın ebatlarına ve nereye koyacağınıza çok iyi emin olup karar vermelisiniz. Yoga yapan kadın temalı buhurdanlıklarımız sizlere daha uygun fiyatlara sunulmaktayız. Bununla beraber daha zevkli ve daha renkli buhurdanlık seçeneklerimiz de vardır. Alacağınız buhurdanlığı sevgilinize hediye edecekseniz veya sevgililer günüiçinalacaksanız yapmanız gereken tek şey sevgilinizin ne tür bir kokudan hoşlandığını öğrenmeniz ve bu kokuya uygun bir görsele de sahip buhurdanlık almak olacaktır. Aynı zamanda yalnızca buhurdanlık alarak hediyeyi bitirmeyin, diğer birçok ürünümüze de bakarak buhurdanlığınızın yanında farklı hediye ekleyerek sevdiğinizi şaşırtın.

Eğer bir yılbaşı hediyesiolacaksa o zaman da gideceğiniz evin nasıl bir ev olduğunu iyi bilmeniz gerekmektedir. Eve uygun kokuları bulmak seçeceğiniz buhurdanlığın o eve yakışacağını da göz ardı etmemeniz ve buna uygun bir buhurdanlık seçmeniz gerekmektedir. Bunun için ilk olarak kokulara bakabilir daha sonra görsel bütünlüğü tamamladığına kanaat getirdiğiniz buhurdanlığı alabilirsiniz.

Buhur(tütsü) kullanımı hakkında tarihi bilgiler

Buhur; Arapça ’da bulunan bahur kelimesinden gelmiş olup, dilimizdeki karşılığı ise tütsüdür. Buhurdan ise, içerisinde kokulu ağaç parçalarının ve bazı otların yakıldığı özel bir bölümdür. Buhurdanlar daha çok Buhur’un yakılması için üretilmiş özel kaplar olsalar da kullanımları buhur gibi çok eski dönemlere kadar gitmemektedir. Buhur, eski dönemlerden beri sürekli olarak kullanılan ve daha sonraki zamanlarda da buhurun amaçlarının dışında da bazı özellikleri keşfedilmiştir. Sosyal yaşantımızın ve dini yaşantımızın gereklerince şekil alan buhur kullanımı birçok bölgelere kadar uzanmıştır.

Buhurdanın mucidikim sorusuna ise kesin olarak bir cevap verememekteyiz. Doğu’da eski zamanlardan beri dini olgularda ve sosyal yaşamda kullanıldığı, buhurun yakıldığı birçok kişi tarafından bilinmektedir.

Aynı zamanda Eski Mısır’da ve Uzakdoğu’da buhur yakıldığı ve buhurdanların insanların vazgeçilmezi olduğu bilinmektedir. Buhur’un ilk olarak kullanım amacı, kurbanların ruhen temizlenmeleri için kullanılmasıdır. Paganlar bu ayinde buhurdan çıkan dumanın ve güzel kokunun yaratıcının hoşuna gittiğine, melekleri yakılan tütsünün etrafına toplayıp; kötü ruhları uzaklaştırdığına inanmışlardır. Bu sebeple buhur yakmak Paganlar için bir gelenektir. Eski Türkler de daha çok Şamanlar da ayinlerinde buhur yakmışlardır. Buhur yakmalarının amacı, buhurun metafizik varlığı, kehanet yerine oldukça hızlı ulaştırdığına inanılıyordu. Bu yüzden kahinler ve şamanlar kendilerine hoş, sessiz ve buhur yakabilecekleri bir mekân hazırlamışlardır.

Buhur kullanımıtüm bunların yanında tedavi yöntemi olarak da pek çok kişi tarafından kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde tıbbın kökeninde büyü ve dini uygulamaların olduğu görülmektedir. Yapılan tedavilerde dua ve büyülerden yararlanılmış, İslam’dan önceki Arap toplumları da ki kahinlere tedavi olmaları bakımından başvurmuşlardır. Çok tanrılı dinlerin buluşmalarında kullanılmış olan bu buhurun gün geçtikçe kullanım alanı artmış, değişmekte olan birçok kültür ve dini inanışlar günlük hayatta kullanılabilecek çok özel bir saklama kabına ihtiyaç gerek duyulmuştur. İster çok tanrılı din olsun isterse tek tanrılı din, tütsü kullanımı birbirinden farklı da olsa bile bu gelenek temel olarak kültürleri tek bir payda da toplamaktadır.

Anadolu ve Anadolu’nun dışındaki birçok yerde ve tüm zamanda kullanılan buhur ve buhurdanları ne kadar anlatırsak anlatalım asla kâfi gelmeyecektir. Bu yüzden tüm bu kullanım alanlarının haricinde İslam kültürü ve Bizans kültüründe, Büyük Selçuklu ile Osmanlı kültüründe de kullanıldığını pek çok kaynak tarafından bilinmektedir. İslam kültüründe daha çok camii, evler ve türbelerde, kullanıldığı, Bizans döneminde ise kiliselerde yapılan buluşmalarda yakıldığı müze ve arşivciler tarafından tarihlendirilip, bölümlendirilen birçok buhurdan sayesinde gün yüzüne çıkmıştır. Ucuz buhurdanlık almak için sipariş verebilir ve bu eşsiz güzelliğe sahip olabilirsiniz. Osmanlı saraylarında Türk kahvesi, gül suyu ikramı sırasında buhur yakıldığı ve birçok buhurdanların kullanıldığı da tarihçiler tarafından belirtilmektedir. 

https://www.arkadastobacco.com/
ARKADAŞ TOBACCO

Merkez: Rasim paşa Mah. Karakolhane Cad. Nahcivan Pasaji No 18/7
Yeldegirmeni /Kadikoy / İsTanbul
Müşteri Hizmetleri: +0530 976 34 21
info@arkadastobacco.com

Copyright © 2016 , Arkadas Tobacco
Web Tasarım Teknobay